Queensland 17/U and 19/U squads announced

Netball Queensland is pleased to announce the Queensland 17/U and 19/U training squads.

Athletes selected will come together for training camps on 9 and 10 December and January 13 and 14, following which further squad refinements will be made.

A number of players who were injured, ill or away for the recent Emerging Players Camp have also been invited to trial at the December camp.

Netball Queensland General Manager – High Performance Richard McInnes said the identified players had caught the eye of selectors and head coaches Simone Nalatu and Megan Lynch.

“Selection in these squads is reward for the effort and commitment shown at the recent Emerging Players Camp and throughout 2017,” McInnes said.

“This next camp continues our journey to find the next crop of Queensland stars who will wear our state colours with pride at the National Netball Championships next year.

“We look forward to seeing all selected another competitive and productive camp in December.”

Queensland 17/U training squad

Name Location
Abigail Houston Palm Beach
Alice Mauga Gumdale
Ana Taka Birtinya
Annabelle Lawrie Arundel
Charlie Bell Chelmer
Grace Hughes Raceview
Isabelle Baumanis Eli Waters
Ivana Piakura Oxenford
Jaymee Ericson Calavos
Jenaya   Graham Mount Gravatt
Kate Morton Herston
Kayla Larsen Aitkenvale
Kirstyn Lole Varsity Lakes
Laikha Arthur-Clarke Coomera
Leah Pue Upper Coomera
Leesa Mi Mi Wellington Point
Lily Gribble Bulimba
Lynette Childs Alexandra Hills
Madison Cooley Moorooka
Mary-Ellen Bonser Kiels Mountain
Nicole Guenther Woodford
Olivia Dijkstra Coomera Waters
Rachel Bourke Buderim
Reilley Batcheldor Helensvale
Rylee Burns Casuarina
Tiana Ivastchenko Eatons Hill

 

The following players have been invited to attend the 17/U training camp after either being away, injured or ill for the Emerging Players Camp.

Name                       Location
Elli-Jay Beck Northern Gold Coast
Natalie Blauberg South Coast
Chantelle Tikitau Cairns
Georgie Cox Townsville
Hannah Le Sage Logan City
Keely Oliver Townsville
Phoebe Ryder Mount Isa
Portsea Turton Sunshine Coast
Renee Clark Toowoomba
Viv Fitzpatrick Sunshine Coast
Brooke Napper Hinterland
Katie Siertsema Western Districts


Queensland 19/U training squad

Name Location
Bridey Condren Mount Pleasant
Christina McLure Biloela
Claudia  Philp Freshwater
Heidi Osborne Currimundi
Ingrid Fitzpatrick Buderim
Jesse Wardlaw Shailer Park
Kahli Henwood Ormeau
Lia Woolnough Yeronga
Macy Gardner Greenslopes
Maddie Grant Palmwoods
Mia Stower Centenary Heights
Molly Hocking Rural View
Rachel Faanana Woree
Rosie Baker Pimlico
Ruby Bakewell-Doran Ashgrove
Sarahpheinna Woulf Richlands
Shenae Grant Coomera
Tippah Dwan St Lucia

 

The following players have been invited to attend the 19/U training camp after either being away, injured or ill for the Emerging Players Camp.

Name Location/QSNL side
Jess Donnelly Golden South Jaguars
Josephine Bingham Brisbane West Lions
Kate Lister Brisbane North Cougars
Lauren Bella Sarina
Rosie Gale Suncoast Lynx
Sarah Earl Brisbane West Lions
Jada Gafa Brisbane North Cougars
Wendy Stafford Marlin Coast Marlins
T’neya Onehi-Karena Southport Carrara